ZooBlog

psy, koty, gryzonie, fretki, akwarystyka

pies ratowniczy

Bernardyn

| 0 comments

Bernardyny pochodzą ze Szwajcarii i od dawna wykorzystywane są jako psy ratownicze. Rasa zaliczana do grupy molosów w typie górskim znana co najmniej od siedemnastego wieku. W chwili obecnej coraz częściej hodowane są jako psy do towarzystwa.

Istnieją zarówno bernardyny krótkowłose, jak i długowłose. Umaszczenie mają białe z rudym lub rude z białym. Muszą mieć białe nogi, białą pierś i biały koniec ogona, a także strzałkę na głowie oraz białą łatę na karku. Ceniona jest ciemna maska i ciemne wargi.

bernardyn w śniegu

bernardyn w żywiole zimowym :-)

Bernardyny mają bardzo łagodne usposobienie – są przyjacielskie i zrównoważone. Mocno przywiązują się do człowieka, lubią dzieci i są lojalne wobec swojego przewodnika. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od tego jak cierpliwy i miły jest wobec dzieci pies, nie należy go nigdy zostawiać z nimi bez nadzoru.

Bernardyny nie przepadają za szczekaniem, ale w razie potrzeby będą bronić ciebie i twojego mienia. To psy całkowicie oddane swojemu panu i jego rodzinie. Inne psy i zwierzęta domowe zazwyczaj nie stanowią dla nich problemu.

Wychowując małego psa, należy nauczyć go, by nie ciągnął smyczy, ponieważ trudno będzie to zrobić później. Tak jak inne molosy, bernardyn podczas szkolenia potrzebuje znacznej dozy zrozumienia.

Należy też zwrócić uwagę, aby w okresie wzrostu zbytnio się nie wysilały. Temu psu wystarcza przeciętna dawka ruchu. Wszystko, czego potrzebuje to regularny spacer każdego dnia i od czasu do czasu dłuższy wypad, podczas którego będzie mógł pod nadzorem pobiegać swobodnie, spuszczony ze smyczy.

Należy także pamiętać o codziennym szczotkowaniu psa, w celu usunięcia luźnych włosów oraz o utrzymywaniu uszu w czystości i regularnym sprawdzaniu oczu.

Czy to nie jest mały, słodki, wieeeelki misio :-) ?

Czy to nie jest mały, słodki, wieeeelki misio :-) ?

Bernardyn
5 votes, 4.80 avg. rating (95% score)

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.