ZooBlog

psy, koty, gryzonie, fretki, akwarystyka

owczarekPodhalanski

Owczarek Podhalański

| 0 comments

Polska rasa psa, w typie psa pasterskiego. Owczarek podhalański jest jedną z pięciu ras polskich uznanych przez Międzynarodową Fundację Kynologiczną (FCI, Fédération Cynologique Internationale).

Pochodzenie:

Rys historyczny  według serwisu Wikipedia:

„Wzmianki na temat białych psów pasterskich występujących w rejonie Podhala pojawiają się w XVII wiecznej pozycji „Oeconomia ruralis et domestica” autorstwa Kohlera. Tam też jest informacja, że kiedyś psy te nie pełniły funkcji stricte pasterskich, ale były trzymane do obrony stada przed wilkami i złodziejami, stąd była preferowana ich biała szata, która miała je wyróżniać.”

Szata owczarka podhalańskiego charakteryzuje się krótką sierścią na głowie i z przodu łap, w innych miejscach jest dłuższa i grubsza. Standard rasy pozwala na włosy proste i poskręcane. Umaszczenie jest zawsze białe bez znaczeń.

Owczarki podhalańskie to psy podwórzowe, pasterskie i do towarzystwa. Są bardzo spokojne, zrównoważone, towarzyskie i odważne. Obdarzone także  dużą inteligencją. Łatwo przywiązują się do właściciela, są lojalne i posłuszne. Potrzebują opanowanego przewodnika, gdyż tresura musi być konsekwentna, przeprowadzana spokojnie i harmonijnie. Surowe traktowanie odnosi przeciwny skutek. Psy tej rasy słuchają jedynie poleceń, których sens rozumieją.

owczarekPodhalanski02

Polskie owczarki na ogół dobrze odnoszą się do innych zwierząt domowych. Dobrze zachowują się w stosunku do dzieci, ale należy pamiętać o tym, że zawsze staną po stronie twoich dzieci, kiedy zabawa z kolegami przybierze ostry przebieg. Wykazują pewną rezerwę w stosunku do nieznajomych.

Owczarek podhalański to pies, który powinien przebywać na powietrzu. Naprawdę nie nadaje się do mieszkania, ani nawet do domu z małym ogródkiem. Szata chroni go przed każdym rodzajem pogody. Bardzo lubi długie, regularne spacery, ale nie jest zainteresowany zabawą piłką i podobnymi zajęciami i doskonale znosi mieszkanie w kojcu, pod warunkiem, że codziennie będzie miał dostatecznie dużo ruchu i poświęci się mu wystarczająco wiele uwagi.

owczarekPodhalanski03

Zdjęcia: Sven Fischer, Lilly M, Jarosław Pocztarski.

Owczarek Podhalański
1 vote, 5.00 avg. rating (96% score)

Dodaj komentarz

Required fields are marked *.